وبلاگ اسپی کوه


کاظمی آشتیانی یا رونالدو؟

کاظمی آشتیانی یا رونالدو؟

شهید سعید کاظمی آشتیانی مسئولیت پژوهشکده رویان و جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی ایران را برعهده داشت. این شهید بزرگوار تحصیلات خود را در دانشگاه تربیت‌مدرس طی کرد که توانست درجه دکتری را اخذ کند که بعد به تأسیس پژوهشکده رویان همت گماشت، و در زمینه رشد طب تولیدمثل، فناوری سلول‌های بنیادی و همانندسازی در ایران فعالیت‌های فراوانی انجام داد.

بهشتی، نظریه‌پرداز ولایت‌فقیه

بهشتی، نظریه‌پرداز ولایت‌فقیه

سید محمد حسینی بهشتی، سیاست‌مدار و فقیه ایرانی و دومین رئیس دیوان عالی کشور پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، نخستین دبیرکل حزب جمهوری اسلامی و نایب رئیس مجلس خبرگان قانون اساسی بود. گاهی از وی به‌عنوان نظریه‌پرداز ولایت‌فقیه نام‌برده می‌شد او از جمله افراد نزدیک به امام خمینی (ره) و از هواداران تشکیل حکومت اسلامی در ایران بوده و نقش بسیار مهمی در استقرار این نظام داشت.

حافظ، گنجینه احساس ایرانیان

حافظ، گنجینه احساس ایرانیان

شمس الدین محمد حافظ ملقب به حافظ شیرازی مشهورترین شاعر تاریخ ایران زمین است که اشعار و غزل های زیبای او در جهان طرفداران بسیار زیادی دارد. در نزد ما ایرانیان، شیخ حافظ شیرازی داننده اسرار نهان و عالم غیب است که هنگام مواجه شدن با مشکلات یا دوراهی‌های زندگی یا در مراسمات مختلف ملی به او مراجعه کرده و تفأل می‌زنیم و از اشعارش استفاده می‌کنیم. حافظ از محبوب‌ترین شعرای ایران‌زمین است که باگذشت قرن‌ها، آثارش نه‌تنها در ایران بلکه در سراسر نقاط جهان به شهرت رسیده است. موضوع اشعار حافظ بسیار متنوع بوده و از اشعار او در موسیقی سنتی ایرانی، هنرهای تجسمی و خوشنویسی استفاده می‌شود.

دشت لوت، جهنم روی زمین

دشت لوت، جهنم روی زمین

دشت لوت از جمله مناطق فراگرم و خشک جهان است. هسته آن در گرم‌ترین نقطه بر سطح کره زمین شناخته شده است که بیشترین آن در سال ۲۰۰۵ با بیشینه دمای نزدیک به 71 درجه سانتیگراد ثبت گردیده است. دانشمندان علت گرمای بالای آن را رنگ تیره و خشکی سطح آن دانسته‌اند که موجب جذب گرمای خورشید می‌شود. در تحقیقات جدید ناسا که با استفاده از اطلاعات ماهواره‌ای ۲۰ سال گذشته انجام شد مشخص شده دمای دشت لوت در طول این سال‌ها حتی دمای ۸۱ درجه سانتیگراد را تجربه کرده است.

دماوند، مظهر ایستادگی ایران

دماوند، مظهر ایستادگی ایران

کوه دماوند در تاریخ سیزدهم تیرماه سال ۱۳۸۷ به‌عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملّی ایران ثبت شد. این کوه همچنین از سال ۱۳۸۱ به‌عنوان «اثر طبیعی ملّی» در شمار مناطق چهارگانهٔ ارزشمند از نظر حفاظت محیط‌زیست قرار گرفته است.

رویان؛ صندوق امید و افتخار ایران

رویان؛ صندوق امید و افتخار ایران

پژوهشگاه رویان هشتم خردادماه سال 1370 به‌عنوان مؤسسه باهدف ارائه خدمات درمانی، پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری با تلاش و همت زنده‌یاد دکتر سعید کاظمی آشتیانی و گروهی از پژوهشگران و همکارانش در جهاد دانشگاهی علوم پزشکی ایران تأسیس شد.

روایت درخواست کمک شهید همت از سردار سلیمانی

روایت درخواست کمک شهید همت از سردار سلیمانی

اسفند، ماه فرماندهان  شهید است. ماهی که در آن حداقل پنج تن از  نام‌آورترین سرداران دفاع مقدس به  شهادت رسیده‌اند. شهید حمید باکری، شهید  محمدابراهیم همت، شهید مهدی  باکری، شهید عباس کریمی و شهید حاج‌حسین  خرازی از بنام‌ترین فرماندهان دفاع  مقدس بودند که همگی در اسفندماه پر  گشودند. در حالی که میانه اسفند ۱۳۹۸  را پشت سر می‌گذاریم، به ۱۷ اسفند  ماه سالروز شهادت سردار رشید اسلام حاج  محمد ابراهیم همت می‌رسیم.

وصیتنامه شهید سلیمانی؛ از توصیه‌های سیاسی تا حلالیت از خانواده شهدا

وصیتنامه شهید سلیمانی؛ از توصیه‌های سیاسی تا حلالیت از خانواده شهدا

اشهد أن لا اله الّا الله و اشهد أنّ محمداً رسول الله و اشهد أنّ امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب و اولاده المعصومین اثنی عشر ائمتنا و معصومیننا حجج الله. شهادت می‌دهم که قیامت حق است. قرآن حق است. بهشت و جهنّم حق است. سوال و جواب حق است. معاد، عدل، امامت، نبوّت حق است.

دسته‌بندی
عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
برچسب‌ها
موردی وجود ندارد.