با اینکه دنیای امروز به سمت هوشمند شدن پیش می‌رود اما هنوز لوازم التحریری چون دفتر، خودکار، مداد، دفترچه یادداشت و ... جایگاه خود را برای نوشتن، انتقال داده‌ها و یا ثبت اثر حفظ نموده‌اند.

لوازم التحریر یک کلمه عربی است و در زبان فارسی نوشت افزار خوانده می‌شود. دانش آموزان، دانشجویان و بسیاری از افراد در مشاغل خود به صورت روزانه با لوازم التحریرهای گوناگونی سرو کار دارند. این لوازم بر اساس کاربردشان به چند دسته مانند لوازم کارهای هنری، ابزار خوشنویسی، لوازم التحریر تحصیلی و ... طبقه‌بندی می‌شوند. پرکاربردترین نوشت افزار در ایران شامل دفتر، دفترچه یادداشت، مداد، تراش و خودکار است. لوازم التحریر در کشور ما تحت عنوان لوازم التحریر ایرانی اسلامی تولید می‎‌شوند. همچنین برخی از لوازم مانند دفتر و دفترچه یادداشت بر اساس طرح روی جلد انواع مختلفی مانند طرحی ایرانی اسلامی، فانتزی، دخترانه، پسرانه و ... دارند. 

لوازم التحریر ایرانی اسلامی

به گروهی از ابزارها و لوازمی که برای ترسیم کردن، نقاشی، نوشتن و یا نوشته‌های چاپ شده کاربرد دارند لوازم التحریر گفته می‌شود. تاریخچه این لوازم به هزاران سال پیش برمی‌گردد، زمانی که مصریان از پوست حیوانات کاغذهای پوستی تهیه می‌کردند یا استفاده از پاپیروس که نام Paper در زبان انگلیسی از این کلمه برگرفته شده است. قدیمی‌ترین لوازم و تحریر شامل میخ و سنگ هستند. 

باگذشت زمان تنوع زیادی در انواع لوازم التحریر و طرح آن‌ها ایجاد شد. یکی از این موارد لوازم التحریر ایرانی اسلامی است که توسط تولیدکننده‌های داخلی مانند اسپی کوه تولید می‌شود. این لوازم التحریر که شامل دفتر و دفترچه یادداشت هستند از طرح‌های زیبا و متنوعی مانند طرح ایرانی اسلامی، طبیعت، طرح فانتزی، دخترانه، پسرانه و ... برخوردارند. اولین ویژگی‌هایی که افراد را به سمت خرید یک لوازم التحریر سوق می‌دهد طرح، کیفیت و قیمت آن است. 

 استفاده از طرح ایرانی اسلامی در تولید لوازم التحریر باعث شده است که مناظر زیبای ایران بیشتر شناخته شود و یا چهره افرادی که برای این سرزمین زحمت بسیاری کشیده‌اند همیشه در یادها بماند. دفترها شامل دفتر نقاشی، دفتر مشق، دفتر ریاضی، دفتر زبان، دفتر خط دار و ... هستند. این لوازم به دلیل تولید داخلی بودن از کیفیت بالا و قیمت مناسبی برخوردارند تا همه‌ی دانش آموزان، دانشجویان، کودکان و ... بتوانند آن را تهیه نمایند. 

انواع دفتر لوازم التحریر ایرانی اسلامی

یکی دیگر از انواع دسته‌بندی لوازم التحریر دفتر و دفترچه یادداشت بر اساس نوع جلد آن‌ها است. از جلد برای کنار هم قرار دارند صفحات دفتر و بستن آن استفاده می‌شود. دو نوع جلد وجود دارد: جلد سیمی و جلد شومیز:

جلد شومیز

جنس جلد شومیز از کاغذ بوده اما کمی ضخیم‌تر است. از این روش برای کنار هم قرار دادن صفحات از چسب استفاده می‌شود و به دلیل سبکی این نوع جلد طرف‌داران زیادی دارد.

جلد سیمی

در این نوع جلد با استفاده از فنرهای فلزی یک دفتر جلد می‌شود.